Céčka

Zveřejněno: 13.06.2018

Legendární céčka! Fenomén 80. let, který bořil hranice. Plastové výlisky ve tvaru písmene „C“ (o velikosti kolem 1,5 cm), které bylo možno secvaknutím řetězit.

Historie céček

Céčka byly plastové výlisky ve tvaru písmena C, původně vyráběné jako součásti závěsů do oken a dveří, které se v 80. letech 20. století staly u československých dětí a dorostenců, zvaných také Husákovy děti, cenným sběratelským artiklem. Kolem céček se spontánně rozpoutalo doslova šílenství. Céčka se začala vyrábět jako ozdoby pro děvčata. A céčková mánie odstartovala. Sbírala se céčka nejrůznějších bareva tvarů a děti si je mezi sebou vyměňovaly. Mezi oblíbené výlisky patřily hlavně éčka, paragrafy a eska. Vzácná pak byla průhledná nebo fosforeskující céčka, se kterými si hrály děti ve tmě, jelikož svítily.

Použití céček

Holky si z nich vyráběly náramky, náhrdelníky i ozdoby do vlasů. Kluci zase s céčky hráli hru zvanou „čára“. Céčka nebo celé řetízky se házely k označené čáře. Kdo k ní dohodil nejblíž, vyhrál céčka ostatních. Byla to taková zábavná společenská hra, kterou si děti sami vymyslely. 

Céčka nesloužila jen jako ozdoba, ale také jako platidlo pro výměnný obchod. Spolu s tím, jak se na trhu objevily i jiné tvary céček (S, 3, B, D, E, §, …), popřípadě jiné materiály, z kterých céčka byla vyrobena (perleť, průhledný plast, fosforeskující plast), byly stanoveny „směnné kurzy“ mezi těmito vzácnějšími kusy, kde „zúčtovací jednotkou“ bylo jedno céčko z běžného plastu. Učily se porovnávat hodnoty a v podstatě obchodovat. Céčky se mezi dětmi platilo a kolikrát se směňovala i za peníze.

Céčka jsou zpět

Přesto, že bylo céčkové šílenství ukončeno po sametové revoluci, kdy se obchody zaplnily spoustou hraček ze Západu, mezi nimiž sláva barevných céček rychle upadala. I dnes jsou céčka opět k sehnání. Sice po nich dnešní děti nešílí jako kdysi jejich rodiče, ale je to fajnová retro hračka. Céčka poslouží například jako skvělý dárek, který snadno navodí nostalgickou atmosféru a těm mladším poslouží jako perfektní vecička na projevení své kreativity. 

Další podobné články
Co nedělat na Nový rok - pověry a zvyky
Zřejmě také znáte přísloví “Jak na Nový rok, tak po celý rok”. Z toho vychází také mnoho pověr a zvyků. Vyhněte se hádkám a mrzutostem Pokud se budete na Nový rok hádat nebo budete mrzutí, budete mrzutí poté celý rok. Proto se vyhněte hádkám. Vyneste koše a vyžehlete prádlo Do nového roku se toti..
Reklamace - začínají platit nová pravidla
Novela zákona o ochraně spotřebitele přináší změny ve vztazích mezi zákazníky a obchodníky. Tyto změny se týkají také reklamací. Novela by měla platit už před Vánoci. Odpovědnost za vady se prodlužuje Odpovědnost za vady se nově prodlužuje, což jistě potěší samotné zákazníky. Prodlužuje se lhůta z..
Povlečení Minecraft
Povlečení Minecraft je povlečení na téma úspěšné hry Minecraft . Díky povlečení Minecraft můžete zpříjemnit pokoj fanouškům hry Minecraft. Co je to Minecraft? Minecraft je počítačová hra, která se odehrává v otevřeném světě, kde má hráč neomezenou svobodu pohybu a činnosti. Hra je napsaná v progr..