0 Rozdíl mezi PCR testem a antigenním testem | Megáček

Rozdíl mezi PCR testem a antigenním testem

Často se ptáte, jaký je rozdíl mezi PCR testem a antigenním testem. Jaké jsou výhody těchto testů a nevýhody. Hlavní rozdíl je v rychlosti provedení testů a také v jejich přesnosti. Oba dva tyto testy slouží pro odhalení nemoci covid-19. 

PCR test detekuje přítomnost virovné RNA. Tento test je velice přesný a účinný. Je schopný odhalit nakažené i před tím, než jsou infekční a díky tomu umožní včasnou izolaci. Nevýhodou tohoto testu je finanční náročnost a také delší doba vyhodnocování. Dále je nutná přítomnost vysoce odborného personálu pro manipulaci se vzorky. 

Antigenní test detekuje virové bílkoviny. Test dokáže odhalit nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle největší procento těchto bílkovin. Nevýhodou testu je, že nejsou tak přesné jako výše uvedené PCR testy. Při použití antigenních testů nemalé procento je označeno jako falešně negativní. Výhodou testu je jejich rychlé provedení a vyhodnocení obvykle do 30 minut. Test také nevyžaduje tolik odborný personál jako PCR test. Pokud jste však testování antigenním testem, tak není zaručeno, že v době testu nejste nakaženi.