Vitamín D

Zveřejněno: 16.07.2022

Vitamín D je znám také jako sluneční multivitamín. Je nezbytný pro kosti, imunitu, metabolismus minerálů a dělení buňek. Prakticky se nejedná o jeden vitamín, ale o několik velice podobných molekul. Nejvýznamnější část tvoří vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Vitamín lze získat přírodně, ale také synteticky. 

Vitamín D je potřeba

  • pro vstřebávání vápníku a fosforu
  • pro zachování normální hladiny vápníku v těle
  • při mineralizaci kostí a jejich normální strukturu
  • pro normální funkce svalů
  • pro ukládání minerálů do zubů
  • pro správnou funkci imunitního systému
  • při procesu dělení buněk

Nedostatek vitamínu D trápí velkou část populace. Primárně je to z důvodu nedostatku slunečních paprsků přímo na pokožce. Také obecně by se dalo říci, že česká kuchyně je velice chudá na vitamín D. 

Příznaky nedostatku vitamínu D

Pokud od podzimu pociťujete únavu, cítíte se sklesle a bez nálady, může to být způsobeno nedostatkem vitamínu D. Nízká nálada vitamínu se odrazí také na náladě, obranyschopnosti a pokud máte dlouhodobý nedostatek vitamínu, může se to projevit také na zubech, na zvýšené náchylnosti na zlomeniny kostí a také na horší regeneraci svalů. 

Předávkování vitamínem D

K předávkování vitaminem D může dojít až při výrazném nadužívání vitaminového doplňku stravy. Důsledkem předávkování je nadměrné vstřebávání vápníku ze střeva a růst jeho hladiny v krvi. To se může projevit jako nevolnost, zvracení, slabost či závratě.

Doporučená denní dávka vitamínu D

Doporučená denní dávka vitamínu D je podle legislativy EU stanovena u dospělých osob na dávku 5 mikrogramů (200 UI). Pro kojence, děti, těhotné a kojící ženy je doporučený příjem 10 mikrogramů (400 UI). Pro správnou aktivaci imunity se však obecně doporučuje 100 - 125 nmol/l vitaminu D. Pro dosažení doporučené hladiny by jste měli přijímat 1000 - 2000 UI (25 - 50 mikrogramů) vitaminu D. Pro posílení imunity potřebujete 2000 UI denně. 

Můžete si také nechat v laboratoři odebrat vzorek krve a z toho zjistit jaká je Vaše přesná hladila vitamínu D. 

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem. Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Další podobné články
Multivitamíny
Multivitamíny jsou doplňky stravy, které obsahují kombinaci různých vitamínů a minerálů. Jejich účelem je doplnit nedostatky živin v naší stravě a pomoci udržovat zdraví a pohodu. Multivitamíny mohou být užitečné pro lidi, kteří nemají dostatečně vyváženou stravu nebo kteří mají potřebu více vitamí..
Vitamín K
Vitamín K je tukem rozpustný vitamín, který je důležitý pro správnou funkci srážení krve a metabolismus kostí. Existuje několik forem vitamínu K, včetně K1 (fyllochinon) a K2 (menachinon), které se liší v zdrojích a vlastnostech. Kde naleznu Vitamín K Vitamín K se nachází v mnoha potravinách, před..
Vitamín E
Vitamín E (chemicky známý jako tokoferol) je tuk rozpustný vitamín, který se vyskytuje v přírodě ve čtyřech hlavních formách: alfa-, beta-, gama- a delta-tokoferol. Alfa-tokoferol je nejaktivnější forma vitamínu E a nejčastěji se používá jako doplněk stravy. Vitamín E je důležitý antioxidant, což z..