Vitamín D je znám také jako sluneční multivitamín. Je nezbytný pro kosti, imunitu, metabolismus minerálů a dělení buňek. Prakticky se nejedná o jeden vitamín, ale o několik velice podobných molekul. Nejvýznamnější část tvoří vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Vitamín lze získat přírodně, ale také synteticky.
Vitamín D je potřeba
- pro vstřebávání vápníku a fosforu
- pro zachování normální hladiny vápníku v těle
- při mineralizaci kostí a jejich normální strukturu
- pro normální funkce svalů
- pro ukládání minerálů do zubů
- pro správnou funkci imunitního systému
- při procesu dělení buněk
Nedostatek vitamínu D trápí velkou část populace. Primárně je to z důvodu nedostatku slunečních paprsků přímo na pokožce. Také obecně by se dalo říci, že česká kuchyně je velice chudá na vitamín D.
Příznaky nedostatku vitamínu D
Pokud od podzimu pociťujete únavu, cítíte se sklesle a bez nálady, může to být způsobeno nedostatkem vitamínu D. Nízká nálada vitamínu se odrazí také na náladě, obranyschopnosti a pokud máte dlouhodobý nedostatek vitamínu, může se to projevit také na zubech, na zvýšené náchylnosti na zlomeniny kostí a také na horší regeneraci svalů.
Předávkování vitamínem D
K předávkování vitaminem D může dojít až při výrazném nadužívání vitaminového doplňku stravy. Důsledkem předávkování je nadměrné vstřebávání vápníku ze střeva a růst jeho hladiny v krvi. To se může projevit jako nevolnost, zvracení, slabost či závratě.
Doporučená denní dávka vitamínu D
Doporučená denní dávka vitamínu D je podle legislativy EU stanovena u dospělých osob na dávku 5 mikrogramů (200 UI). Pro kojence, děti, těhotné a kojící ženy je doporučený příjem 10 mikrogramů (400 UI). Pro správnou aktivaci imunity se však obecně doporučuje 100 - 125 nmol/l vitaminu D. Pro dosažení doporučené hladiny by jste měli přijímat 1000 - 2000 UI (25 - 50 mikrogramů) vitaminu D. Pro posílení imunity potřebujete 2000 UI denně.
Můžete si také nechat v laboratoři odebrat vzorek krve a z toho zjistit jaká je Vaše přesná hladila vitamínu D.