Selen

Zveřejněno: 16.07.2022

Selen hraje roli v boji proti volným radikálům. Také příznivě ovlivňuje obranyschopnost, štítnou žlázu a tvorbu spermií. Pokud ho však máte nedostatek nebo nadbytek, tělu to neprospívá. 

Na co má vliv selen

  • obranyschopnost
  • spermie (zrání a pohyblivost)
  • činnost štítné žlázy
  • nehty
  • vlasy

Kde selen získat přírodní cestou

Selen lze získat přírodní cestou ze vnitřnostní, luštěnin, česneku, hrušek, masa, ryb, mořských plodů, mléčných výrobků, sýru, avokáda, para ořechů, vajec, celozrnných obilovin. 

Nedostatek selenu je poměrně vzácný. Nedostatek selenu se projevuje například poškozením srdce. Také Vám hrozí poškození nervového systému, slinivky, jater, očí, střev a vlasů. Tam všude totiž dochází ke zvýšenému poškozování buněk volnými radikály.

Předávkování selenem

Dejte si však také dobrý pozor na přebytek selenu. Smrtelná dávka selenu činí již 5 miligramů na kilogram hmotnosti. Toxický je dlouhodobý příjem nad 900 mikrogramů selenu denně. Selen je ve vyšších dávkách rakovinotvorný.

Dávkování selenu

Denně bychom měli přijmout zhruba 1 mikrogram selenu na 1 kg naší váhy. U dětí do 8 let uvádí 15 mikrogramů. U dětí nad 8 let 20 mikrogramů. Doporučená denní dávka pro dospělé je 55-200 mikrogramů selenu. Maximální přípustné množství selenu v denní dávce je 200-400 mikrogramů.

Další podobné články
Multivitamíny
Multivitamíny jsou doplňky stravy, které obsahují kombinaci různých vitamínů a minerálů. Jejich účelem je doplnit nedostatky živin v naší stravě a pomoci udržovat zdraví a pohodu. Multivitamíny mohou být užitečné pro lidi, kteří nemají dostatečně vyváženou stravu nebo kteří mají potřebu více vitamí..
Vitamín K
Vitamín K je tukem rozpustný vitamín, který je důležitý pro správnou funkci srážení krve a metabolismus kostí. Existuje několik forem vitamínu K, včetně K1 (fyllochinon) a K2 (menachinon), které se liší v zdrojích a vlastnostech. Kde naleznu Vitamín K Vitamín K se nachází v mnoha potravinách, před..
Vitamín E
Vitamín E (chemicky známý jako tokoferol) je tuk rozpustný vitamín, který se vyskytuje v přírodě ve čtyřech hlavních formách: alfa-, beta-, gama- a delta-tokoferol. Alfa-tokoferol je nejaktivnější forma vitamínu E a nejčastěji se používá jako doplněk stravy. Vitamín E je důležitý antioxidant, což z..