Co nedělat na Nový rok - pověry a zvyky

Zřejmě také znáte přísloví “Jak na Nový rok, tak po celý rok”. Z toho vychází také mnoho pověr a zvyků. 

Vyhněte se hádkám a mrzutostem

Pokud se budete na Nový rok hádat nebo budete mrzutí, budete mrzutí poté celý rok. Proto se vyhněte hádkám. 

Vyneste koše a vyžehlete prádlo

Do nového roku se totiž mělo vstoupit s čistým štítem, aby lidé mohli začít hezky od začátku. Jednou z tradic tedy je, abychom na Silvestra večer vynesli všechny odpadkové koše. Týká se to také vypraného prádla, které je třeba důkladně vyžehlit a samozřejmě také uklidit.

Na Nový rok nesušte a nevěšte prádlo

Tato tradice se totiž váže k mnoha původním příběhům a báchorkám o tom, že právě v tyto dny pověšené prádlo může přinést v nejbližší době smrt do rodiny. Ačkoliv od této pověry již mnoho lidí ustupuje, není radno ji pokoušet.

Vyhněte se všemu negativnímu

Zapomenout bychom měli na hádky, mrzutosti a nejrůznější spory a zkrátka nesmíme dělat cokoli negativního. Naopak pokud na sebe budeme hodní, strávíme společný čas se svými přáteli, rodinou nebo přítelem v příjemné atmosféře, můžeme se těšit na úspěšný rok.

Co není vhodné jíst

Na Nový rok by se rozhodně neměla pojídat drůbež. Ani jiní opeřenci – například slepice, kachna a podobně. Mohlo by Vám uletět štěstí. Stejně tak není vhodné konzumovat rybu – štěstí by uplavalo – nebo „rychlé“ maso, třeba zajíce. Štěstí by uteklo.